slider-1 slider-2 slider-3 slider-4 slider-5 slider-6 slider-7 slider-8 slider-9
 


Wolontariat, dlaczego nie?

Od wypisywania druków bolą ich dłonie, od niekończącego się obszywania paczek białym płótnem mają odciski na palcach, od badania setek okularów za pomocą frontofokometru dwoi im się w oczach… A jednak są wierni, przychodzą tutaj w każdej wolnej chwili, poświęcając swój czas i energię. Dlaczego?

Przecież pochodzą z różnych środowisk, zajmują się różnymi sprawami, pracują, uczą się. Jedni zdają egzaminy, inni w tym czasie odprowadzają dzieci do szkoły. Jednak kiedy przypadkiem w pośpiechu spotkają się na ulicy, wymieniają tylko krótkie: „Kiedy widzimy się na Grunwaldzkiej??” Mają różne własne problemy, a mimo to,  znajdują chęć do tego by się spotykać kilka razy w tygodniu w imię jednej wspólnej sprawy. Miejscem ich spotkania jest Centrum Wolontariatu Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” w Poznaniu.

Artur, student pielęgniarstwa,  który wolontariuszem Fundacji jest od trzech miesięcy pierwszy raz przyszedł do Centrum za namową koleżanki. „Jestem tu, bo lubię poznawać nowych ludzi, miło spędzać czas wykonując pracę, która nawet gdy jest żmudna, nigdy się nie znudzi, bo wykonujemy ją razem, w fajnym towarzystwie.” 

 

Michalina, studentka stomatologii o Centrum Wolontariatu dowiedziała się z wystawy zdjęć pokazującej pracę dentystów w Afryce. Tam znalazła ulotkę, a potem, sama nie wie kiedy znalazła się w Fundacji. Chociaż wolontariuszką jest od niedawna to jej motywacje niewiele różnią się od motywacji Jacka, studenta ratownictwa, z kilkuletnim stażem w wolontariacie. Oboje, jak sami twierdzą, znajdują tutaj poczucie wewnętrznego spełnienia, przynależności do grupy wspaniałych ludzi i doskonałą atmosferę. 

Oprócz studentów, w pomoc angażują się całe rodziny. Doskonałym przykładem jest pani Dorota z mężem Markiem i dorosłym synem, którzy przychodzą do Fundacji niemal każdego dnia. Z pomocy najbardziej potrzebującym czerpią radość i siłę do życia.

Mimo, że Fundacja zajmuję się przede wszystkim pomocą medyczną dla krajów Globalnego Południa i gromadzi wokół siebie wiele osób związanych z medycyną to Wolontariuszem może zostać każdy. Zuzia do Centrum Wolontariatu przyszła jeszcze jako studentka Uniwersytetu Przyrodniczego. Obecnie jest już absolwentką i pracuje w wybranym przez siebie zawodzie. 

Mimo to, Fundację darzy ogromnym sentymentem i z przyjemnością w wolnym czasie głosi prelekcje w szkołach na temat pomocy dla krajów misyjnych.  Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w roku 1992 i od tego czasu, nieprzerwanie gromadzi wokół siebie rzesze wolontariuszy. Wszyscy pracują bezinteresownie i z szerokim uśmiechem na twarzy, angażując się w pomoc najbiedniejszym. Fundacja dociera z pomocą do takich krajów jak Kamerun, Etiopia, Indie, Zambia, Jamajka i wiele innych. Wysyłane są paczki przede wszystkim z lekami, materiałami opatrunkowymi, przyborami szkolnymi oraz ciepłą odzieżą. Przygotowanie jednej paczki czasami trwa cały dzień, paczka taka bowiem wymaga specjalnego zabezpieczenia, a dokładne jej obszycie białym płótnem to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących wolontariuszy. W centrum Wolontariatu czekają też inne zadania - każdy może znaleźć coś dla siebie.Wszystkie wysiłki są opłacalne, bezcenną nagrodą dla wytrwałego wolontariusza jest uśmiech dziecka cieszącego się najdrobniejszą rzeczą, np. kolorową kredką w dalekim afrykańskim kraju… 

Wszystkie wysiłki są opłacalne, bezcenną nagrodą dla wytrwałego wolontariusza jest uśmiech dziecka cieszącego się najdrobniejszą rzeczą, np. kolorową kredką w dalekim afrykańskim kraju… 

Jak mawiał Ojciec Marian Żelazek, misjonarz przez wiele lat pracujący w Indiach:
"Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć"

Autorem tekstu "Wolontariat, dlaczego nie?" jest Wolontaiuszka: Kinga ZastawnaMisyjny Atlas Świata


     

     

     
 
     
 
     

     

     
 
       

     
 


Wolontariat w tropiku

W programie Praktyk Wakacyjnych mogą brać udział studenci wszystkich wydziałów

Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,

od 4 roku WL I, 3 roku WL II lub 3 roku Wydziału Nauk o Zdrowiu,

którzy odbyli przynajmniej półroczny wolontariat w Fundacji Redemptris Missio. 


Aby wziąć udział w konkursie na Praktyki Wakacyjne należy zapoznać się, wypełnić i dostarczyć do Centrum Wolontariatu Redemptoris Missio następujące dokumenty:

  1. Kwestionariusz personalny dla osób wyrażających chęć pracy w szpitalach i przychodniach misyjnych oraz ośrodkach medycznych Medicus Mundi International
  2. Regulamin Praktyk Wakacyjnych
  3. Zasady punktacji 
  4. Deklarację przystąpienia do Konkursu i oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem Konkursu na Praktyki Wakacyjne Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Wszystkie pliki w paczce ZIP

 

 

W programie Wolontariatu Medycznego mogą brać udział absolwenci kierunków:

medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, którzy odbyli przynajmniej półroczny wolontariat w Fundacji Redemptoris Missio. 

Aby wziąć udział w konkursie na Wolontariat Medyczny należy zapoznać się, wypełnić i dostarczyć do Centrum Wolontariatu Redemptoris Missio następujące dokumenty: 

 

  1. Kwestionariusz personalny dla osób wyrażających chęć pracy w szpitalach i przychodniach misyjnych oraz ośrodkach medycznych Medicus Mundi International
  2. Regulamin Wolontariatu Medycznego 
  3. Zasady punktacji
  4. Deklarację przystąpienia do Konkursu i oświadczenie o zapoznaniu się z regulaminem Konkursu na Wolontariat Medyczny Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Wszystkie pliki w paczce ZIP

 

W uzasadnionych przypadkach Fundacja Redemptoris Missio organizuje wyjazdy specjalistów do pracy w krajach tropikalnych poza Konkursem na Wolontariat Medyczny i Praktyki Wakacyjne. Długość wyjazdów, miejsce pracy i szczegóły finansowania wypraw do tropiku są wówczas uzgadniana z Zarządem Fundacji lub Komisją powołaną przez Zarząd Fundacji.


Aby zgłosić gotowość do wyjazdu należy wypełnić i dostarczyć do Centrum Wolontariatu Redemptoris Missio:

Kwestionariusz personalny dla osób wyrażających chęć pracy w szpitalach i przychodniach misyjnych oraz ośrodkach medycznych Medicus Mundi International

w sprawie aplikacji można kontaktować się mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz telefonicznie (pn.-pt. 8:00-15:30) pod numerem: 61 86 21 321
 

Biuro ogłoszeń misyjnych

Biuro ogłoszeń misyjnych to miejsce, które ma połączyć tych, którzy chcieliby pomóc misjom z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Jeśli chciałbyś dodać również swoje ogłoszenie napisz na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Wszystkie poniższe ogłoszenia są aktualne, segregacja wg dat ukazania ogłoszenia.

 

Data Miejsce Tytuł Treść ogłoszenia
30.07.19r. Kamerun

Zestaw, pomoce do nauki Braill`a, laska dla niewidomych, pęsety uszne.

Arteterapeuta dla dzieci niepełnosprawnych, niedosłyszących i głuchych

Ewa Gwain to polska świecka misjonarka, od wielu już lat posługująca w Kamerunie. Stworzyła szkołę dla dzieci głuchych, niedosłyszących i niepełnosprawnych ruchowo w Bertua. Bardzo chciałaby zaprosić do siebie wolontariusza – arteterapeutę do prowadzenia zajęć manualnych z jej podopiecznymi. Potrzebne też są bardzo zestawy do nauki alfabetu Brailla`a, laski dla niewidomych, pęsety uszne.
Kontakt 609 210 184 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
30.07.19r. Republika Środkowo-Afrykańska Położna z umiejętnością obsługi aparatu USG, z językiem angielskim lub włoskim Szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej posiada 50 łóżek, salę operacyjną, laboratorium i gabinet dentystyczny. Szpital powstał w 2004 roku z myślą o opiece medycznej dla ludności Pigmejskiej. W szpitalu pracuje głównie ludność tubylcza wraz z dwoma włoskimi siostrami zakonnymi. Szpital posiada nowy aparat USG, natomiast od kilku miesięcy nie ma na miejscu żadnej położnej, porody odbierają przyuczone położne, które bardzo potrzebują szkoleń i pomocy. Wykonywane są też carskie cięcia i łyżeczkowanie po poronieniach. Szpital znajduje się w środku buszu tropikalnego w miejscowości Bagandou oddalonej o 165 km od stolicy kraju Bangui. Na miejscu prowadzona jest duża Polska Misja Katolicka. Jeśli chodzi o położnictwo to nie ma typowego oddziału, przyjmuje się tylko porody (około 10 tygodniowo). Mamy mały gabinet położniczy z fotelem i USG. Kontakt 609 210 184 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
09.07.19r. Kamerun, Esseng

Aparat USG, aparat do badań laboratoryjnych, hematologicznych lub biochemicznych, Aparat EKG

S. Barbara Pustułka, pracująca w Kamerunie, na dużym obszarze bardzo potrzebuje urządzeń, które pomogłaby sprawniej diagnozować tutejszą ludność.

Barbara Pustułka: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

19.05.19r. Papua Nowa-Gwinea, Madang

lekarza ogólnego/ rodzinnego, internisty i patologa (od wrzesienia '19)

dr. prof. Jerzy Kuźma, „Lekarze praktycy do pracy na uniwersytecie”

Divine Word University zapewnia bilet i pensję wedlug lokalnej płacy (przyzwoita), oraz mieszkanie. Najchętniej zatrudniamy na 3 lata, ale może być na 4 miesiace (1 semestr).Lekarze, oprócz pracy dydaktycznej na uniwersytecie, beda mieli takze możliwość praktyki lekarskej (to 30% czasu pracy). Misja zlokalizowana jest ok 20km od miasta i uniwersytetu z dobrym dojazdem.

Jak podaje prof Jerzy Kuźma svd: PNG ma jeden z najgorszych wskaźników, gdzie 1 lekarz przypada na 17 tys ludnosci. Wziąwszy pod uwagę, że 90 procent lekarzy pracuje w miastach (polowa w stolicy) a na wsiach zyje 87% ludnsci, ludnosc wiejska pozbawiona jest praktycznie opieki medycznej.

kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

04.09.18r. Kamerun, Abong Mbang

Organizator zajęć manualnych dla dzieci/animator czasu wolnego

Misjonarka, s. Alicja Adamska, poszukuje osoby chętnej do prowadzenia zajęć dla dzieci w szkole misyjnej w Abong Mbang w Kamerunie. Mile widziane doświadczenie pedagogiczne. Wymagana dobra znajomość języka francuskiego. Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

24.05.17r.

 

Sabou, Birkina Faso

 

Potrzebni lekarze, pielęgniarki/pielęgniarze lub studenci V roku medycyny

 

Jeśli jesteś lekarzem, pielęgniarką lub studentem piątego roku medycyny oraz znasz język francuski na poziomie średniozaawansowanym zapraszamy na misję w Sabou by nieść pomoc potrzebującym. Pobyt na misji trwa min. 3 tygodnie. Zainteresowanych prosimy o kontakt w j. polskim lub francuskim.

Kontakt: o. Tomasz Kręt, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +226 767 35 567

11.04.17r. Kamerun, Bertoua  Potrzebny sprzęt rehabilitacyjny Misjonarka świecka Ewa Gawin zajmująca się osobami niepełnosprawnymi, potrzebuje dla swoich podopiecznych sprzętu rehabilitacyjnego. Najbardziej pilne rzeczy to: wózek inwalidzki, lampa na podczerwień, kule, kołnierze ortopedyczne, ortezy, rowerek stacjonarny. Każdy kto chciałby ofiarować w/w sprzęty proszony jest o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

21.02.17r.

 

Rwanda

 

Potrzebni lekarze specjaliści (chirurg, dentysta)

 

Miejscowość Rushaki położona jest w północnej części kraju, ok 60 km od stolicy Rwandy, ośrodek prowadzony jest przez Siostry św. Rodziny. Pod ośrodek zdrowia podlega ponad 21 tysięcy ludności zamieszkującej 42 okoliczne wioski rozsiane po górach, tzw. umudugudu. Ośrodek zdrowia prowadzi działania z zakresu szczepień ochronnych w terenie i na miejscu, posiada sale opatrunkowe oraz miejsce do hospitalizacji, porodówkę, prowadzi konsultację dla chorych na AIDS i laboratorium. W Rushaki znajduję się również kilka szkol podstawowych, College, szkoła uzupełniająca dla dzieci mniej uzdolnionych i kończących swoją edukacje na szkole podstawowej, przedszkole oraz Centrum Rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych.  Siostry bardzo potrzebują na miejscu dentysty i lekarza na blok operacyjny by móc wykonywać cesarskie cięcia, ponieważ najbliższy szpital jest za daleko.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

21.02.17r.

 

Kazachstan

 

Potrzebni budowlańcy, złota rączka

 

Pomoc przy budowie kaplicy, domu dla uzależnionych, garażu, pomieszczeń dla zwierząt. Misja mieści się w maleńkiej wiosce Głubokoje na północy Kazachstanu.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

28.01.17r.

 

Etiopia 

 

Potrzebni wolontariusze medyczni

 

Potrzebni są przede wszystkim: położne, lekarze (przede wszystkim okuliści i ortopedzi, ale również i innych specjalizacji) oraz fizjoterapeuci.

Klinika w Dhadim znajduje się w rejonie Borana na południu Etiopii, niedaleko granicy z Kenią. Prowadzona jest przez misjonarzy ze zgromadzenia Ducha Świętego. Mieszkańcy z okolicznych wiosek (ok. 4.300 osób) mogą znaleźć tam opiekę medyczną, m.in. w zakresie chorób tropikalnych, choroby głodowej, opieki ciążowej etc.  

Prowadzona jest tam również edukacja, m.in. w zakresie profilaktyki HIV/AIDS czy też z zakresu naturalnego planowania rodziny.

Osobą kontaktową jest o. Kenneth Iwunna CSSP, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +251929008680,  +251937987890. zdjęcia >>>

28.01.17r.

 

Kamerun,

Abong-Mbang

 

Potrzebni stomatolodzy i okuliści

 

„Bardzo się cieszę że jest możliwość ogłoszenia na Waszej stronie zapotrzebowań na wolontariuszy. Ja nadal chcę potwierdzić ze z otwartymi rękoma i sercem czekam na dentystów i okulistów."

S. Nazariusza Żuczek: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

28.01.17r.

 

Kamerun, Bertoua 

 

Potrzebna pomoc personalna i rzeczowa, lekarz laryngolog, masażysta lub rehabilitant, pan/pani "złota rączka"

 

Pracująca  tam świecka wolontariuszka - Ewa Gawin, zajmuje się dziećmi głuchoniemymi, do pomocy w prowadzeniu ośrodka potrzebuje profesjonalnego wsparcia.

Lekarz laryngolog (wyjazd na kilka tygodni)

Masażysta albo rehabilitant, w celu przeszkolenia nauczycieli,

Pan -  „złota rączka” – człowiek, który nie boi się żadnej pracy, znający się na wszelkiego typu remontach, elektryce i wszystkim co jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania technicznego prowadzonej przez siostrę Ewę szkoły i internatu dla głuchoniemych dzieci.

Ponadto dla swoich podopiecznych potrzebuje audiometr, motyki i siekiery, pionizator (dla piętnastoletniego dziecka). Każdy kto chciałby pomóc proszony jest o kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Medycyna podróży

Organizując wyjazdy do krajów misyjnych nasi wolontariusze zdobywają nie tylko wiedzę na temat egzotycznych kultur i krajobrazów, ale przede wszystkim poznają zagrożenia związane z podróżowaniem do krajów strefy tropikalnej. Pracując z chorymi poszerzają swoją wiedzę na temat medycyny podróży i pogłębiają świadomość o roli profilaktyki w zapobieganiu groźnych dla życia schorzeń. W oparciu o długoletnie doświadczenie i rzetelną wiedzę personelu Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu  oraz praktykę wolontariuszy Fundacji Redemptoris Missio dzielimy się z Państwem przydatnymi linkami i podstawowymi poradami dotyczącymi poprawnego przygotowania pod względem profilaktyki panujących tam chorób.

 

Gdzie szukać informacji:

Strona internetowa prowadzona przez Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w Gdyni. Znajdą tu Państwo opis objawów, sposobów zapobiegania i leczenia licznych chorób tropikalnych. W przejrzysty sposób ukazano również obszary występowania poszczególnych jednostek chorobowych. Instytut Medyczny wylicza obowiązkowe szczepienia dla niemal każdego kraju świata. Dodatkowo na medycynatropikalna.pl można zapoznać się z ponad setką tematycznych artykułów naukowych oraz licznymi fotorelacjami z egzotycznych rejonów świata.

http://www.medycynatropikalna.pl

 

Oficjalny portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zawiera na bierząco aktualizowaną bazę zagrożeń występujących w poszczególnych krajach. Na stronie znajdują się informacje o epidemiach, innych zagrożeniach zdrowotnych, konfliktach zbrojnych, ryzyku wystąpienia ataków terrorystycznych, klęskach żywiołowych itp. Ponadto można tu zapoznać się z wymaganiami wizowymi i formalnymi podróżowania w różne rejony świata. MSZ proponuje również skorzystanie z kilku internetowych narzędzi zwiększających bezpieczeństwo i komfort podróży.

http://www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/ostrzezenia/

 

Portal Światowej Organizacji Zdrowia dostępny w sześciu wersjach językowych: arabskiej, chińskiej, angielskiej, francuskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej. Można odnaleźć tutaj publikacje i wiadomości dotyczące zagrożeń zdrowotnych w krajach tropikalnych oraz zapoznać się z newsami z zakresu chorób tropikalnych i medycyny podróży.

http://www.who.int/topics/tropical_diseases/en/

 

Anglojęzyczna strona internetowa Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie. Znajdują się tu liczne informacje z zakresu zdrowia publicznego. Na portalu można znaleźć dane dotyczące zarówno chorób tropikalnych, sezonowych i przenoszonych drogą płciową, jak i  schorzeń nie związanych z medycyną podróży.  

http://www.cdc.gov/

 

Aktualizowana platforma internetowa umożliwiająca podróżującym uzyskanie informacji dotyczących zagrożeń zdrowotnych w międzynarodowym ruchu turystycznym, medycznego przygotowania dla wyjeżdżających do krajów tropikalnych i subtropikalnych w tym także osób niepełnosprawnych, po transplantacjach, z cukrzycą, kobietom ciężarnym lub podróżujących z małymi dziećmi. Raport zawiera także informacje o lokalizacji Certyfikowanych Gabinetów Medycyny Podróży prowadzonych przez lekarzy zrzeszonych w Krajowej Sieci Gabinetów Podróży współpracujących z WCMP w Poznaniu.

www.raport.medtrop.pl

 

Specjalistyczna opieka medyczna.

W Polsce znajdują się trzy wysokospecjalistyczne ośrodki zajmujące się leczeniem chorób tropikalnych. Ośrodki są w pełnej gotowości do przyjęcia chorych powracających z krajów strefy międzyzwrotnikowej. Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu:

http://www.spsk2.pl/index.php/pl/struktura-szpitala-fp/oddzialy/oddzial-kliniczny-chorob-tropikalnych-i-pasozytniczych

 

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni:

http://www.ucmmit.gdynia.pl/