Koncert Charytatywny

Utworzono: 13 kwiecień 2017

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na uroczysty

KONCERT CHARYTATYWNY

Niedziela, dnia 23 kwietnia  2017 r. godz. 17.00

Aula UAM w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 1

 

PATRONAT HONOROWY:

J. E. Abp. Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

 

J.M. prof. UAM. dr hab. Andrzej Lesicki

Rektor Uniwersytetu  im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu

 

J.M. prof. dr hab. n.med.  Andrzej Tykarski

Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

 

PATRONAT  MEDIALNY:

 

WYKONAWCY:

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA SIŁ POWIETRZNYCH

pod batutą mjr mgr Pawła Joksa

oraz

solista: Prof. Roman Gryń – trąbka

Całkowity dochód z koncertu

przeznaczony jest na finansowanie wyjazdów personelu medycznego do misyjnych szpitali i przychodni.


PROGRAM KONCERTU

 

I CZĘŚĆ

 1. Polonez z filmu „Pan Tadeusz” – muz. W. Kilar, arr. A. Czajkowski
 2. Polonez „Pożegnanie Ojczyzny” –  M. K. Ogiński, arr. J. Pawłowski
 3. Mazur z op. „Straszny Dwór” – muz. S. Moniuszko, arr. K. Hilla
 4. Ostatni Mazur – muz. L.K. Łubieński

 

II CZĘŚĆ

 1. Liberty Fanfare – muz. J. Williams, arr. J. Bocook
 2. Północ, Południe – muz. B. Conti, F. Bernaerts
 3. Dawno temu w Ameryce – muz. E. Morricone, arr. T. Parson
 4. Gershwin – muz. G. Gershwin, arr. W. Barker
 5. Glenn Miller Story – muz. G. Miller, arr. P. Meinhold, B. Egidius
 6. Jackson 5 Medley – muz. Jackson 5, arr. Takashi Hoshide
 7. Children of Sanchez – muz. C. Mangione, arr. N. Iwai
 8. Captain America March – muz. A. Silvestri, arr. M. Brown

 

ORKIESTRA REPREZENTACYJNA SIŁ POWIETRZNYCH

Muzyczną służbę w Wojsku Polskim Orkiestra rozpoczęła 18 maja 1947 roku. Pod sztandarem ze znakiem biało-czarnej szachownicy OR SP
z dumą reprezentuje w kraju i za granicą lotników polskich, których żołnierska droga wiedzie do gwiazd, w elitarnej służbie Sił Powietrznych. Historycznie orkiestra działalność swoją rozpoczęła w symbolicznym dla oręża polskiego miejscu, w Twierdzy Modlin. Po kilku miesiącach przeniesiona została do Poznania, gdzie w nadwarciańskim grodzie Przemysława funkcjonuje do dziś. Pierwotnie jako Orkiestra Garnizonowa Dowództwa Lotnictwa Operacyjnego, potem jako Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych, następnie Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Od lipca 2004r. nosi nazwę Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Orkiestra wielokrotnie koncertowała na światowych scenach, w niemal całej Europie, m.in. Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Włoszech i Danii, a także w Chinach. W programie Orkiestry obok muzyki wojskowej i marszowej możemy usłyszeć utwory niemal każdego gatunku muzycznego. Dając niezliczoną ilość koncertów dla społeczeństwa i widowni wojskowej OR SP położyła wielkie zasługi w popularyzowaniu światowych standardów muzycznych oraz utworów patriotycznych na trwale zapisanych w tradycjach muzycznych Wojska Polskiego.

 

Na Koncercie zostanie przyznany

Medal „Tym, którzy czynią dobro…” odznaczenie otrzyma

SIOSTRA MIROSŁAWA GÓRA

Z wykształcenia lekarz chirurg, z zamiłowania pediatra, a w codziennej praktyce absolutny multispecjalista - nie tylko w dziedzinach medycyny. Mistrzyni Europy w kajakarstwie z czasów studenckich. Swoje życiowe powołanie realizuje jako Siostra Służebniczka NMP, kontynuując od ponad 27 lat misyjne dzieło zapoczątkowane przez oo. Jezuitów w Zambii u progu XX wieku. Jest dyrektorem, a zarazem jedynym lekarzem Sacred Heart Hospital w Katondwe. Dzięki Siostrze Mirze placówka (mimo oczywistych trudności) na przestrzeni lat szeroko się rozwija – powstał blok operacyjny z zapewnionym całodobowym zasilaniem energią solarną, zbudowano osiedle domów dla pracowników, funkcjonuje poradnia dla osób zakażonych wirusem HIV, stale poszerza się zaplecze diagnostyczne (RTG, USG, laboratorium) i możliwości terapeutyczne, a w planach jest stworzenie bloku radiologicznego. Szpital pod kierownictwem Siostry Mirosławy zapewnia darmową opiekę medyczną dla ludności w promieniu 350km, jednak zdarza się, że pacjenci przebywają setki kilometrów
z odległych rejonów Zambii, a nawet pokonują łódkami rzekę Luangwę (granica z Mozambikiem), żeby otrzymać pomoc od Doktor Góry.
W zdecydowanie praktycznym ujęciu antropologii chrześcijańskiej, Siostra Mirosława Góra w naturalny sposób łączy w sobie etos misjonarza i lekarza medycyny. Jej rozległa wiedza, doświadczenie, szacunek do drugiego człowieka i zaangażowanie na rzecz Afryki sprawiają, że staje się niekwestionowanym autorytetem dla osób, które mają zaszczyt spotkać Ją na swojej drodze.

 

Występujący dla nas artyści zrzekli się swoich honorariów

Wszystkich zainteresowanych Koncertem zachęcamy do kontaktu z Fundacją pod numerem telefonu 618621321.

 
 

Artykuł - National Geographic

Utworzono: 10 kwiecień 2017

Ku przestrodze polecamy ciekawą lekturę. Warto wspierać organizacje, które weryfikują kandydatów i odpowiednio przygotowują wolontariuszy wyjeżdżających do krajów Globalnego Południa "Wolontariat: fabryka pomocy?"

 

 

XXV-lecie istnienia Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”

Utworzono: 08 kwiecień 2017

Skrzyżowanie ulic Grochowskiej i Grunwaldzkiej w Poznaniu. Stoi tu Kościół  pod wezwaniem Św. Jana Kantego. Na jego dziedzińcu, trochę w ukryciu, znajdują się małe schody prowadzące do piwnicy. Pewnie nikt nie zwróciłby na nie uwagi, gdyby nie wisząca na ścianie tabliczka – „Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio”.

 

Przekraczając próg na końcu schodów, staje się w długim i wąskim korytarzu. Przy jednej z jego ścian, aż do sufitu, piętrzą się kartony z naklejonym logiem Fundacji. Każdy opatrzony jakimś numerem, niektóre też nazwą dalekiego kraju, albo zagranicznym adresem. Miejsca jest mało – tyle, żeby mogły minąć się dwie osoby. W połowie korytarza są drzwi prowadzące do przedziwnego pomieszczenia. Pośrodku stoi tutaj ogromny stół, przy którym uwijają się młodzi ludzie - wolontariusze. Pakują opatrunki do kartonów, które później dołączą do tych w korytarzu. Dopiero drugie spojrzenie ujawnia piątkę osób siedzących przy biurkach zepchniętych pod ścianę. Codziennie piszą maile, telefonują, organizują transporty. Dzięki nim pomoc dociera tam, gdzie jest potrzebna. Wszystko działa jak w sprawnym mechanizmie.

 

Cofnijmy się w czasie do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Troje ludzi podejmuje decyzję. Decyzję, która w tym momencie jest ważna dla nich samych, a w przyszłości okaże się ważna także dla wielu innych ludzi. W dniu 28 maja 1992 roku powołują do życia Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Nazwę zapożyczają z tytułu jednej z encyklik Jana Pawła II, traktującej o stałej aktualności posłania misyjnego. Każdy z trójki założycieli wnosi do tej inicjatywy szczególną wartość.

 

Ksiądz Ambroży Andrzejak - doktor misjologii, wielki pasjonat misji. Utrzymuje on kontakty z kościelnymi instytucjami – Komisją Episkopatu ds. Misji, poznańską kurią i zakonem księży Werbistów. Pozwoli to Fundacji na porozumienie się z ośrodkami misyjnymi w świecie i skierowanie do nich pomocy humanitarnej.

Zbigniew Pawłowski – lekarz i profesor medycyny, kieruje Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jako wybitny specjalista w tych dziedzinach (jest ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia), zapewnia merytoryczne wsparcie dla działań medycznych w rejonach tropikalnych.

Zdecydowanie najmłodszym z założycieli jest Norbert Rehlis. Jest studentem kierunku lekarskiego na Akademii Medycznej w Poznaniu. Rok wcześniej brał udział w wyprawie medycznej, organizowanej przez studenckie koło naukowe działające przy klinice profesora Pawłowskiego, do misji katolickich w Puri i Kalkucie (Indie).

 

Cytując statut, „celem fundacji jest działalność na rzecz ośrodków misyjnych w kraju i za granicą w szczególności w zakresie udzielania pomocy medycznej oraz pobudzania – zwłaszcza wśród studentów – wrażliwości wobec ludzkiego cierpienia i umożliwianie udzielania pomocy potrzebującym.” Zaraz po podpisaniu stosownych dokumentów zaczyna się realizacja tych założeń poprzez zbiórkę sprzętu medycznego i zaangażowanie wolontariuszy – lekarzy i studentów, którzy wraz z Norbertem Rehlisem wyjadą jeszcze kilkakrotnie do Puri. Nieprzypadkowo właśnie to miejsce jest celem ich wypraw. Znajduje się tam ośrodek leczenia trędowatych, w którym pracuje ojciec Marian Żelazek, członek Zgromadzenia Księży Werbistów. Jest on autorytetem dla tych młodych ludzi pragnącym nieść bezinteresowną pomoc potrzebującym. Na miejscu, w Poznaniu, wolontariuszy wspiera inna ikona humanitaryzmu – doktor Wanda Błeńska, wielka świecka misjonarka, która połowę swojego życia poświęciła pracy na misji w Ugandzie. Jej powrót do kraju na zasłużoną emeryturę zbiegł się z momentem założenia Fundacji. Aż do swojej śmierci w 2014 roku będzie wspierać wolontariuszy Redemptoris Missio w ich przedsięwzięciach.

 

Kolejne lata upływają na intensyfikowaniu działań. Do Fundacji dołącza coraz więcej wolontariuszy, organizowane są kolejne wyprawy. Ważnym elementem tej pracy jest budowanie zaplecza logistycznego i zdobywanie zagranicznych kontaktów. W 1997 roku Fundacja dołącza do Medicus Mundi International –  instytucji, która zrzesza organizacje z całego świata zajmujące się problematyką zdrowia międzynarodowego i pomocą humanitarną. Ułatwia to rozszerzenie działalności o kolejne kraje, głównie w Afryce.

Fundacja wysyła za granicę liczne transporty lekarstw, środków opatrunkowych i innego sprzętu medycznego. Bezpośrednimi adresatami tych przesyłek są w większości misje chrześcijańskie działające w najbiedniejszych krajach świata. Ich pracownicy – duchowni i medycy, wykorzystują te środki do pomocy miejscowej ludności.

Poprzez profesora Zbigniewa Pawłowskiego Fundacja jest nierozerwalnie związana z poznańską Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych. Pracujący w niej lekarze specjaliści pomagają szkolić wolontariuszy wyjeżdżających do pracy w tropiku. Jest to konieczne, ponieważ praca lekarza na misji bardzo różni się od tej w kraju. Mogą się tam zetknąć z chorobami, które nie występują (lub występują niezmiernie rzadko) w Polsce, czy to ze względu na warunki sanitarne życia, szczepienia ochronne, lub występowanie określonych pasożytów lub chorobotwórczych patogenów.

Organizowane są także konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych oraz spotkania z wolontariuszami wracającymi do kraju. Ich odbiorcami są studenci i absolwenci kierunków medycznych, młodzież szkolna i inni zainteresowani działalnością charytatywną.

 

Kamieniem milowym dla Fundacji staje się wybudowanie w 2007 roku Ośrodka Zdrowia im. Bł. Pier Giorgie Frassati w Kiabakari. Udaje się to dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ośrodek ten został wyposażony w zaawansowany technologicznie sprzęt diagnostyczny, co czyni go jednym z  najnowocześniejszych w Tanzanii. Na początku 2008 roku zaczyna przyjmować pierwszych pacjentów.

 

Dzisiaj, w 2017 roku, Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio przeżywa swój jubileusz dwudziestu pięciu lat działalności. Na przestrzeni tego czasu nieustannie wypełniała cele, do których została powołana.

Pomoc rzeczowa

Fundacja zorganizowała 56 dużych transportów na łączną wagę 124 283,55 kg  (11 803 szt. paczek). W tym:

- 18 transportów do Afganistanu (2754 paczki – 29 670,19 kg)

- 8 transportów do Kosowa (1119 szt. - 12 094,14 kg)

- 7 transportów do Kamerunu (1703 szt.- 23 986,26 kg)

- 7 transportów do RCA (1473 szt. -13 314,85 kg)

- 5 transportów do Bośni (2981 szt. - 27 104,50kg)

- 4 transporty do Togo i Ghany z Werbistami (750 szt. - 5 296,10 kg)

-3 transporty do Papua Nowa Gwinea(692 szt. - 4 844,00 kg)

- 3 transporty dla uchodźców syryjskich w Serbii, Bułgarii i w Libanie (186 szt. - 4 746,90 kg)

- 1 transport do Kongo (145 paczek -1 826,61 kg)

Oprócz opatrunków, leków, przyborów szkolnych, past i szczoteczek, mydła na misje dotarło 5 łóżek porodowych, stół operacyjny, kilka unitów stomatologicznych, lampy operacyjne. Swoją pomocą Fundacja objęła 47 państw w Afryce,  Ameryce Południowej, w Azji, w Oceanii  i w Europie.

 

Przez 25 lat pomogliśmy 202 ośrodkom i placówkom.

Przez 25 lat wyjechało od nas 195 osób: 62 lekarzy, 27 dentystów, 80 studentów, 11 pielęgniarek, 6 położnych, 2 ratowników i 7 osób innych specjalności.

 

Akcje Fundacji:

Wszystkie akcje Fundacji: Puszka dla Maluszka, Opatrunek na Ratunek, Kup Pan szczotkę, Podaj mydło, Czary mary okulary, Ołówek dla Afryki , potem Zaczarowany ołówek oraz akcja produkcji czapeczek przez Włóczkersów cieszyły się niezwykłą popularnością. Każda kolejna edycja poszczególnych akcji to wielki sukces. W każdej kolejnej akcji bierze udział coraz większa ilość uczestników szkół, przedszkoli, parafii i innych instytucji.

 

Kilka zestawień ilościowych z akcji

 „Opatrunek na ratunek” - 112 tys. bandaży, 77 tys. jednorazowych strzykawek, 93 tys. jednorazowych igieł, 225 tys. jałowych opatrunków i tysiące innych utensyliów

„Podaj mydło” -  15 ton mydła w ponad 150 tys. kostkach

„Kup pan szczotkę” - niemal 100 tys. szczoteczek do zębów i 55 tys. tubek pasty

„Ołówek dla Aryki” - 324 tys. sztuk długopisów, 550 tys. 550 tys. kredek,  288 tys. ołówków, 92 tys. zeszytów,  11 tys. bloków i i wiele tys. innych przyborów szkolnych

„Czary mary okulary” - 22 tys. par okularów korekcyjnych

 

Miejscem szczególnego natężenia wysiłków Fundacji jest aktualnie Afryka. Tam realizowane są projekty „Dentysta w Afryce”, „Kardiolog w Afryce”, „Puszka dla maluszka” i „Operacja Kamerun”, „Położna w Afryce” i „Adoptuj szkołę”.

Wszelkie działania podejmowane przez Fundację nie miałyby racji bytu, gdyby nie zaangażowanie tysięcy dobrych ludzi. Skoro trzymacie Państwo w rękach ten jubileuszowy „Raport” to znaczy, że i Wy do nich należycie. Gratulujemy i serdecznie dziękujemy!

 

Miłosz Jakubek – wolontariusz

Dane zebrała i opracowała Monika Pacholak – Wiśniewska Koordynator ds. wysyłki

 

 

Raport 1/2017

Utworzono: 30 marzec 2017

Ukazał się najnowszym Raport (część 1 oraz część 2) - zapraszamy do zapoznania się.

 

Konferencja - Medycy dla Afryk

Utworzono: 28 marzec 2017

Serdecznie zapraszamy do Gdańska na Konferencję Medycy dla Afryki, gdzie o pracy w Zambii i idei wolontariatu misyjnego opowiedzą wolontariusze Fundacji Agnieszka Pydzińska i Jacek Jarosz. 

W przeddzień konferencji odbędzie się spotkanie dla osób chcących poświęcić swój wolny czas na rzecz najuboższych mieszkańców Afryki. 

 

Więcej informacji na Facebookowym profilu:
https://www.facebook.com/konferencjamedycydlaafryki/?fref=ts

Zapraszamy  

 

 

Kwartalnik Medicus Mundi Polonia

Utworzono: 18 marzec 2017

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym kwartalnikiem Medicus Mundi Polonia.

 

Strona 1 z 6