Raport za rok 2017

Utworzono: 14 czerwiec 2018

Zapraszamy do zapoznania się z raportem finansowym i merytorycznym Fundacji za rok 2017:

 

Sprawozdanie finansowe:

 

Sprawozdanie merytoryczne:

 

 

Oczy Afryki - zakończenie akcji

Utworzono: 05 czerwiec 2018

„Oczy Afryki – przywracamy wzrok najuboższym mieszkańcom Kamerunu i uchodźcom z Republiki Centralnej Afryki”.

 

Projekt był finansowany przez Departament Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przez dwa tygodnie lekarze przebadali 302 osoby i zakwalifikowali do operacji 73. Operacje były przeprowadzane w trzech różnych ośrodkach zdrowia. Najpierw w Garigombo, następnie w Ndelele, a potem w Doume. W wyprawie brali udział poznańscy okuliści; Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. Swoją pełną poświęcenia pracę na rzecz najuboższych wykonywali nieodpłatnie.

Podróż do najdalszego miejsca trwała dwie doby. W samym Kamerunie przemierzyli ponad 1300 km, z czego blisko połowa dróg wiodła po nieutwardzonych  leśnych szosach.

Następnego dnia po przybyciu od rana rozpoczęliśmy przystosowywanie pomieszczenia w misyjnej przychodni do warunków sali operacyjnej. Za stół operacyjny posłużyło nam łóżko porodowe, a doktor Ryszard Szymaniak zasiadł na kuchennym stołku i kilku książkach, które udało nam się znaleźć na misji. Ten scenariusz powtarzał się zresztą we wszystkich trzech ośrodkach. W poczekalni od wczesnych godzin porannych czekał już tłum pacjentów. Niektórzy z pacjentów przeszli piechotą wiele kilometrów, aby móc odzyskać dawno utracony wzrok.

Nie wszyscy pacjenci zostali zakwalifikowani do operacji.  Niektórzy z nich zostali prawdopodobnie oślepieni przez tamtejszych szamanów, którzy leczą poprzez nacinanie rogówki. Patrzenie na młode osoby, dla których nie ma żadnego ratunku na całym świecie bo ich rodziny szukały pomocy u miejscowych szamanów na zawsze pozostaje w pamięci i budzi w nas sprzeciw i poczucie bezradności.

Po badaniach i kwalifikacji pacjentów lekarze rozpoczęli operacje. Pierwszego dnia zabiegi trwały do północy. Nasi pacjenci spędzili noc w przychodni, a rano zdjęto im opatrunki. Byliśmy świadkami wielu wzruszających momentów i powitań pomiędzy pacjentami a ich bliskimi. Jeszcze tylko rozdanie okularów przeciwsłonecznych, leków, wspólne zdjęcie i mogli rozejść się do domów.

W jednym z ośrodków w Ndelele blisko połowę naszych pacjentów stanowili uchodźcy z Republiki Środkowej Afryki, głównie członkowie plemienia Bororo. To ludzie, którzy zostali pozbawieni przez rebeliantów swoich krów i znaleźli schronienie w obozach dla uchodźców.

Dla tych ludzi wraz z odzyskaniem widzenia zmieniło się całe życie. Do tej pory skazani byli na funkcjonowanie jedynie we własnych chatach, skazani na łaskę swoich rodzin. Po operacji mogli podjąć drobne aktywności, a przede wszystkim zacząć się samodzielnie poruszać. Z czasem będą widzieć coraz lepiej i będą mogli zacząć też pracować. Cieszymy się, że udało się tyle dobrego zrobić dla tych ludzi, nie byłoby to możliwe, gdyby nie ludzie dobrej woli: nasi lekarze, misjonarze, pracownicy firm, które podarowały nam leki oraz pracownicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którzy robili wszystko, aby nasz projekt mógł dojść do skutku. Cieszę się, że mogłam być jego częścią i na własne oczy zobaczyć jak wiele dobrego robią na świecie Polacy.

 

Justyna Janiec – Palczewska

Prezes Fundacji

 

Chata Medyka - wesprzyj budowę przychodni

Utworzono: 16 maj 2018

Madagaskar, to jedno z najbiedniejszych państw świata. Poniżej poziomu ubóstwa żyje 75% tamtejszej ludności! Trudno sobie wyobrazić, że dziś, w XXI wieku wielu mieszkańców kraju nie ma dostępu do podstawowej opieki medycznej.

Chcemy zmienić tę smutną rzeczywistość. W miejscowości Befasy wybudujemy przychodnię zdrowia, która zaopiekuje się chorymi. Nie zrobimy tego jednak bez Waszego wsparcia.  Każda, nawet drobna kwota przekazana na „Chatę Medyka”, jest na wagę złota. Nie wierzysz? 

Spójrz jak wiele można kupić za przekazane przez Ciebie pieniądze: 

1 zł – przyrząd do wlewów dożylnych 
3 zł – rękawiczki chirurgiczne 
10 zł – maseczki chirurgiczne
20 zł – zestaw do cewnikowania pęcherza 
40 zł – krzesło do gabinetu konsultacyjnego 
90 zł – zestaw narzędzi chirurgicznych 
100 zł – regał magazynowy
150 zł – materac pojedynczy 
360 zł – kozetka lekarska
1 300 zł – łóżko szpitalne

 

Aby rozpocząć budowę w czerwcu b.r. potrzebujemy 20 tys. zł. Możesz wesprzeć budowę przychodni przelewając dowolną kwotę na konto:

 

41 1090 2734 0000 0001 2086 5426

Fundacja Redemptoris Missio
ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań 
Dopisek: „Chata Medyka”
 

Możesz także dołączyć do zbiórki na portalu pomagam.pl: 

https://pomagam.pl/ChataMedyka

 

 

Nogami po Czarnym Lądzie

Utworzono: 08 maj 2018

Kolejny raz Fundacja Redemptoris Missio organizuje bieg "Nogami po Czarnym Lądzie". 

 

W tym roku zebrane środki w całości zostaną przeznaczone na rehabilitację podopiecznych siostry Elizy Michalak z okolic Ngaundaye w Republice Środkowej Afryki.

 

Dzięki zeszłorocznej edycji udało się nam zakupić obuwie ortopedyczne dla dzieci z Ngaundaye. 
Mamy nadzieję, że i w tym roku zbierzemy kwotę potrzebną na sfinansowanie niezbędnej rehabilitacji.

 

Więcej informacji na stronie:

https://biegdlaafryki.wixsite.com/redemptorismissio

 

 
 

Podziękowania za udział w akcji „Cegiełka na Madagaskar”

Utworzono: 06 maj 2018
Serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Cegiełka na Madagaskar” uczniom i nauczycielom zaprzyjaźnionych szkół: 

1.Zespołowi Szkół nr 5 w Poznaniu oraz koordynatorowi Pani Annie Ewiak  

2.Szkole Podstawowej nr 53 we Wrocławiu oraz koordynatorowi Pani Agnieszce Balcerzak

3.Szkole Podstawowej nr 20 w Poznaniu

4.Szkole Podstawowej nr 3 w Luboniu 

5.Szkolnemu Kołu Wolontariatu w Chynowej

6.Publicznej Szkole Podstawowej SPSK w Trzcince oraz koordynatorowi Pani Beacie Jakubowskiej

7.Szkole Podstawowej w Jabłkowie (Filia Lechlin) oraz koordynatorowi Pani Katarzynie Rakowskiej 

 

Aby wybudować przychodnię w Befasy na Madagaskarze wciąż potrzebujemy Państwa pomocy! 

 

Położna w Afryce

Utworzono: 24 kwiecień 2018

Koło Medycyny Tropikalnej "Tropik" zaprasza na prezentację "Położna w Afryce" w dniu 22 maja br. (wtorek) o godzinie 18.00, w sali Rydygiera w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego przy ul. Przybyszewskiego 49 w Poznaniu. 

 

Temat spotkania: raport z siedmiomiesięcznej praktyki położniczej w misji Garoua Boulai w Kamerunie. O swojej pracy w szpitalu misyjnym w Kamerunie opowie położna Sara Suchowiak

 

Strona 1 z 7