Opieka medyczna dla uchodzców

Utworzono: 29 sierpień 2018

W sierpniu tego roku wraz z Departamentem Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Fundacja rozpoczęła realizację projektu „Zapewnienie dostępu do opieki medycznej dla uchodźców z Republiki Centralnej Afryki w Centre de Sante Catholique Garoua Boulai w Kamerunie”  - dzięki dotacji 136 319,96 PLN do końca bieżącego roku pomocą medyczną zostanie objętych 4500 uchodźców.

Obozy dla uchodźców w Kamerunie są przepełnione, brakuje w nich bieżącej wody i odpowiedniego dostępu do sanitariatów. Przyczynia się to do znacznego obniżenia stanu zdrowia przebywającej w nich ludności. Słaba kondycja ekonomiczna mieszkańców Kamerunu i uchodźców z Republiki Centralnej Afryki uniemożliwia otrzymanie odpowiedniej diagnostyki i terapii w państwowych ośrodkach zdrowia. Na potrzeby zdrowotne najuboższych mieszkańców Kamerunu oraz przebywających na jego terenie uchodźców starają się odpowiadać misyjne przychodnie i szpitale. Jednym z nich jest Centre de Sante Catholique, działający w tym regionie od ponad 30 lat. Tutaj pacjenci mogą uzyskać pomoc dzięki rzetelnemu leczeniu, prowadzonemu przez miejscowy personel, z którym, co ważne, mogą porozumieć się we własnym języku (a nie tylko w języku francuskim, jak w większości ośrodków). Jedynym lekarzem w Centre de Sante Catholique jest Polka - siostra Józefina Grabowska. 

Szukający pomocy medycznej uchodźcy nie posiadają środków na leczenie, aby mogli trafić pod opiekę przychodni należy zapewnić im finansowanie podstawowej diagnostyki i terapii. Finansowanie będzie obejmowało niezbędne w podstawowej opiece medycznej leki; przeciwmalaryczne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwpasożytnicze i antybiotyki oraz badania pozwalające diagnozować najbardziej powszechne choroby.

 

Konkurs na stanowisko asystenta

Utworzono: 07 sierpień 2018

Konkurs dla lekarzy na stanowisko asystenta w Katedrze i Klinice Chorób  Tropikalnych i Pasożyczniczych,

Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinowskiego w Poznaniu. 

Osoby zainteresowane proszone są o nadsyłanie swojego CV na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji.

 

 

Jak rozwijać działania w ramach wolontariatu?

Utworzono: 01 sierpień 2018

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dr n. med. Marii Wieteskiej pt. "Jak rozwijać działania w ramach wolontariatu?"

 

 

Godziny otwarcia w okresie wakacyjnym

Utworzono: 03 lipiec 2018

Do końca września b.r. biuro jest czynne od poniedziałku do piątku od 8.30-15.30

 

Książka "Medycy na misjach"

Utworzono: 02 lipiec 2018

U nas dzieci straszyło się kiedyś czarną wołgą, tam straszą dzieci Mamiłatą. To kobieta, która budową przypomina naszą syrenkę. Jest poł człowiekiem, pół rybą, a do tego jest… biała. Dlatego czasem, jak się wjeżdża do wioski, to dzieci na widok sióstr zakonnych uciekają w popłochu. Kiedyś widziałem taką akcję: zajechaliśmy do wioski i dzieci tak jak stały, upuściły to, co akurat trzymały w ręku, maczety, sklecone zabawki i rzuciły się w popłochu do ucieczki w dżunglę. A kilkoro z nich, nie mogąc uciekać, padło na ziemię, udając martwe. No ale jest się kogo bać. Tamtejsi mieszkańcy wierzą, że Mamiłata przychodzi do wioski, porywa ludzi i wykorzystuje do pracy, a kiedy są już niepotrzebni, topi ich w rzece. 

To fragment rozdziału „Proszę usiąść i otworzyć buzię” z książki „Medycy na misjach”… Książki, którą stworzyli nasi wolontariusze! Miłosz Jakubek, Justyna Janiec-Palczewska, Jacek Jarosz i Bartosz Mroczyk rozmawiali z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi i studentami, których Fundacja wysyłała do pracy w Afryce przez ostatnie 25 lat! Nie jest to tylko kolejna książka podróżnicza. Czytając historię wolontariuszy poznacie Afrykę i Azję z zupełnie nowej perspektywy. Przeniesiecie się m.in. do zatłoczonych Indii, odległej Papui Nowej Gwinei, malowniczej Tanzanii, upalnej Zambii, dzikiego Madagaskaru. Dowiecie się jak polscy medycy radzili sobie w trudnych tropikalnych warunkach, tysiące kilometrów od domu. 

„Medycy na misjach”, to wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Serdecznie zachęcamy do zakupu książki na stronie wydawnictwa: 


http://www.wydawnictwo.ump.edu.pl/publications.php?p=258

oraz w Punkcie Sprzedaży Wydawnictw Naukowych przy ul. Przybyszewskiego 37a w Poznaniu. 
Zachęcamy również do wsparcia wyjazdów naszych wolontariuszy:

 

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

ul. Junikowska  48, 60-163 Poznań  

z dopiskiem: medycy pomagają misjom

 

 

Raport 2/2018

Utworzono: 02 lipiec 2018

Ukazał się najnowszym Raport - zapraszamy do zapoznania się.

 

Strona 1 z 8