Zakończenie akcji - "Pomoc dla Kosowa"

Utworzono: 14 czerwiec 2015

Została zakończona akcja Fundacji Redemptoris Missio „Pomoc dla Kosowa". Na prośbę polskich żołnierzy z Kosowa Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” kilkakrotnie organizowała transport zebranych przez siebie przyborów szkolnych, odzieży i obuwia. Fundacja podarowała również wózki inwalidzkie dla potrzebujących kosowskich dzieci. Swoje prośby o wsparcie żołnierze wyrażali w listach:

Szanowni Państwo!

Nazywam się kpt. Agnieszka Górszczyk-Oszczęda i obecnie przebywam na misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Republice Kosowa. Jestem szefem zespołu łącznikowo-monitorującego, który patroluje wioski w jednej z gmin. Rozmawiamy z liderami wiosek, odwiedzamy szkoły, "pseudokliniki" i poszczególne rodziny. Ludzie mieszkający tutaj żyją czasami w skrajnym ubóstwie, dzieci chodzą boso, nie mają ubrań, w szkołach nie ma praktycznie niczego. W szkołach jedynymi pomocami naukowymi są plakaty rysowane przez uczniów.

Jest to dopiero początek mojej misji, a już tak wiele zobaczyłam. Zarówno ja, jak i moi koledzy, którzy patrolują inne gminy, chcemy jakoś pomóc tym ludziom. Tak więc zabraliśmy z Polski tak dużo ubrań jak tylko pozwoliły nam na to służby na lotnisku i limity bagażowe wojskowego samolotu. Zorganizowałam również sporo art. reklamowych z Departamentu Wychowania i Promocji Obronności (długopisy, ołówki, notesy, koszulki itp.). Jednak to wszystko okazało się kroplą w morzu potrzeb.

Dlatego zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o jakąkolwiek pomoc. Najpotrzebniejsze są ubrania dziecięce i buty - Ci ludzie wezmą wszystko - używane bądź nie. Pomoce naukowe i artykuły piśmiennicze, akcesoria medyczne i wyposażenie apteczek również są bardzo pożądane. Jednak przyda się wszystko, co Państwo zechcą nam zaproponować.

Wiem, że w poprzednich latach pomagali Państwo również ludziom tu w Kosowie, dlatego tym bardziej czekam na pozytywne wieści od Państwa i z góry za to dziękuję.

Pozdrawiam kpt. Agnieszka GÓRSZCZYK-OSZCZĘDA

Dzięki Państwa wsparciu udało się pomóc setkom potrzebujących. W imieniu ubogiej kosowskiej społeczności serdecznie dziękujemy.