Oswoić tropik

Utworzono: 26 marzec 2018

Szanowni Państwo, 
Serdecznie zapraszamy na konferencję „Oswoić tropik”. Widzimy się 14 kwietnia 2018 r. w Collegium Anatomicum UMP przy ul. Święcickiego 6, w Poznaniu. Uczestnictwo w konferencji jest darmowe. Proszę zgłaszać chęć udziału mailowo, pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. 

 

Zakończenie akcji "Dom z Marzeń"

Utworzono: 01 luty 2018

Z wielką radością informujemy, że w Kenii powstał „Dom z Marzeń” – Centrum Dziecięce im. Świętej Rodziny. Zadaniem Centrum ma być otoczenie opieką dzieci od kilku miesięcy aż do ukończenia szkoły średniej. Pomoc świadczona będzie w zależności od potrzeb dzieci, od dożywiania poprzez opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziny, doświadczających przemocy fizycznej i molestowania, a skończywszy na zajęciach dla młodzieży uczęszczających do szkół na terenie misji. W Domu z Marzeń znajduje się jadalnia, kuchnia, spiżarnia, trzy pokoje do opieki dziennej dla najmłodszych dzieci, sypialnie dla chłopców oraz dziewcząt i dwa pokoje dla opiekunek dzieci, dodatkowo magazyn na ubranka, przybory piśmiennicze i inne potrzebne artykuły dziecięce.

Misja Kithatu  przy której został wybudowany, znajduje się w regionie Meru w Prowincji Wschodniej, w górzystym terenie, około 200 km od Nairobi. Jest to rejon rolniczy, ludność zamieszkująca tereny wokół misji jest biedna i niewykształcona. Nie wszystkie dzieci wychowują się w pełnych i troskliwych rodzinach, wiele z nich doświadcza przemocy i głodu. W Kithatu i okolicach jest wiele dzieci, które nie mają obojga lub jednego z rodziców.  Aby pomóc dzieciom i rodzinom znajdującym się w tak trudnej sytuacji, a jednocześnie nie wyobcowywać dzieci ich z własnego środowiska przez umieszczanie ich w domu dziecka, siostry  dostrzegły palącą potrzebę wybudowania domu, w którym dzieci mogłyby spędzać czas. Tak narodziła się idea „Domu z Marzeń” – miejsca o jakim tamtejsze dzieci mogłyby tylko marzyć. Miejsca, gdzie dzieci znajdą opiekę i będą mogły się bawić i uczyć.  Dzieci oprócz edukacji będą objęte opieką medyczną, a te z rodzin bardzo ubogich, otrzymają dodatkowo żywność do domu. Realizujące te działania Siostry mają  nadzieję, iż edukacja i opieka nad dziećmi pomoże im w przyszłości osiągnąć zawód i zdobywać środki do utrzymania własnych rodzin. Z pewnością obniży to również poziom istniejącej biedy.  

Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2017 roku.  Środki finansowe na budowę ośrodka w większości pochodzą z dotacji MSZ w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa 2017.  Kwota dotacji to 316 423, 25 zł, wkład własny Fundacji to 35 169 zł.  

Serdecznie dziękujemy Ministerstwu Spraw Zagranicznych, Zakonowi Księży Werbistów SVD, Polskiej Fundacji dla Afryki, Referatowi Misyjnemu Służebnic Ducha Świętego oraz wszystkimi Darczyńcom za wsparcie finansowe budowy „Domu z Marzeń”.

 

Opatrunek na Ratunek – zakończenie Akcji

Utworzono: 31 styczeń 2018

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zakończyła trwającą dwa miesiące Akcję „Opatrunek na Ratunek”. Była to siódma edycja Akcji. Jej efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Codziennie segregujemy i liczymy opatrunki, a mimo to, nie jesteśmy w stanie podać jeszcze ich ilości, bo wciąż do Fundacji docierają nowe dary. W tej chwili to kilkadziesiąt tysięcy opatrunków wstępnie szacujemy, że pomocy jest około czterech ton. Akcja zmobilizowała tysiące ludzi z całej Polski. Środki opatrunkowe zbierane były do specjalnych pojemników w zaprzyjaźnionych aptekach, ale również przez ponad pół tysiąca rozmaitych miejsc na terenie całego kraju.  Wśród instytucji wspierających akcję znalazły się tradycyjnie już szkoły i przedszkola, ale także parafie czy nawet całe miejscowości. Na początku roku siedzibę Fundacji zalały paczki i listy z opatrunkami od indywidualnych darczyńców. Wśród podarowanych rzeczy znalazły się plastry, bandaże, rękawiczki, strzykawki wraz z igłami, ale również bandaże elastyczne, całe apteczki czy nożyczki.

Paczki z Fundacji trafią w najodleglejsze miejsca na świecie. Do Czadu, Indii, Kamerunu, Tanzanii, Zambii, a nawet na Papuę Nową Gwineę – do kraju gdzie bandaże i plastry nie są produkowane, całą pomoc medyczną trzeba sprowadzać zza granicy i jest niezwykle droga. Opatrunki wciąż nadchodzą pocztą lub są przywożone przez koordynatorów z całego kraju. Wciąż dowiadujemy się o nowych instytucjach, które do tej pory nie zgłaszały swojego udziału. Spóźnialscy codziennie dzwonią do Fundacji i zapytują, czy mogą jeszcze dosłać opatrunki. Zawsze słyszą odpowiedź, że opatrunki można przysyłać jeszcze przez cały rok, bo na misjach przydaje się dosłownie każdy bandaż i każdy plaster. 

Wszystkim naszym Darczyńcom, którzy wsparli Akcję „Opatrunek na Ratunek” składamy serdeczne podziękowania.

 

Strona 1 z 9