Wirus gorączki krwotocznej Chikungunya w Kambodży

Opublikowano: 04 styczeń 2013
Wirus Chikungunya (CHIKV) po raz pierwszy opisany został w połowie lat ‘50 w Tanzanii. W latach ‘60 pojawiał w krajach Afryki Subsaharyjskiej i w Azji. Ponownie był odnotowywany w latach 1999-2000 w Demokratycznej Republice Konga i w 2004 roku w Kenii. W kolejnych latach potwierdzano jego występowanie na Seszelach, na Mauritiusie, w Indiach, na Sri Lance, w Malezji, w Singapurze, w Tajlandii i w Chinach. Warto przypomnieć, że za transmisję wirusa odpowiedzialne są komary z rodzaju Aedes spp., oraz, że występują trzy genotypy wirusa: zachodnio afrykański, środkowo-wschodnio-południowo afrykański (ESCA)  oraz azjatycki.
 
W grudniowym numerze Emerging Infectious Diseases opublikowano artykuł, w którym autorzy opisują nawrót występowania CHIKV na terenie Kambodży. Badania przywoływane w doniesieniu oparto o próbki krwi zgromadzone w ramach narodowego programu zwalczania dengi, badań nad zapaleniem opon mózgowo rdzeniowych i próbki pobrane w czasie ognisk epidemicznych. Badania serologiczne oparto o wykrywanie przeciwciał IgM  przeciwko flawiwirusom i alphawirusom. W 19 przypadkach potwierdzono zakażenie wykonując RT-PCR. W 8 przypadkach przeprowadzono pełne genotypowanie materiału wirusa dążąc do określenia prawdopodobnego miejsca pochodzenia CHIKV. W 2011 roku potwierdzono łącznie 24 przypadki dodatnich wyników serologicznych i/lub RT-PCR. Analiza miejsca pochodzenia pacjentów i czasu zachorowania pozwoliła na określenia prawdopodobnego źródła wirusa, które znajdowało się przy granicy z Tajlandią.
 
Liczba rejestrowanych przypadków, zajęte tereny, wzrost występowania wektora mogą prowadzić do istotnego wzrostu zachorowań w następnych latach. Po 50 latach braku lub niewielkiej transmisji wirusa w Kambodży można mówić o jego powrocie. Ognisko zarejestrowane w 2011 roku stanowi poważne ostrzeżenie nie tylko dla Kambodży, ale również ościennych krajów, w których do tej pory nie rejestrowano genotypu ECSA.
 
oprac. lek. Szymon Nowak
źródło: Duong V. i wsp., „Reemergence of Chikungunya Virus in Cambodia”; Emerging Infectious Diseases, Vol. 18, No 12, December 2012