Nawet sto tysięcy przypadków zachorowań spowodowanych norowirusem

Opublikowano: 15 styczeń 2013
Jak donosi Daily Telegraph, w okresie około świątecznym, w Wielkiej Brytanii nawet sto tysięcy osób przechodziło nieżyt żołądkowo-jelitowy spowodowany zakażeniem norowirsuem.
Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wielkiej Brytanii potwierdza, że udokumentowano laboratoryjnie 3877 przypadków, w okresie jesienno-zimowym. Jest to o 72% więcej niż rok wcześniej. Agencja przyjęła, że statystycznie na każdy potwierdzone zachorowanie może przypadać nawet 288 innych osób, które nie zgłaszają się ze swoimi dolegliwościami do lekarza. Daje to liczbę 1.12 miliona przypadków w całej Wielkiej Brytanii.
John Harris, ekspert zajmujący się tematyką zakażeń wywoływanych przez norowirusy mówi, że w okresie bożonarodzeniowo-noworocznym liczba przypadków znamiennie rośnie – co nie jest niczym niezwykłym. Dodaje, że norowirus jest bardzo zakaźny. Chcąc ustrzec się przed zachorowaniem należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny. Brytyjczycy prowadzą kampanię której hasłem jest „Catch it, Bit nit, Kil it” (Złap, Wyrzuć, Zabij),która ma uświadomić społeczeństwu jak istotne jest właściwe mycie rąk. Należy także unikać kontaktu z dużym zbiorowiskiem ludzi, takimi jak szpitale, szkoły, domy opieki.
oprac. lek. Szymon Nowak
źródło: Daily Telegraph