W maju tego roku Fundacja zamierza zorganizować wyprawę okulistyczną do Kamerunu -  wielkopolscy okuliści będą tam przywracać wzrok najbiedniejszym  poprzez operacje zaćmy.

Misjonarze pracujący od lat w Kamerunie, zwrócili uwagę na fakt, że część pacjentów zgłaszających się do ośrodków zdrowia cierpi z powodu chorób oczu, głównie zaćmy o wysokim stopniu zaawansowania.  Problem zaćmy dotyczy najczęściej ludzi w wieku powyżej 50 lat. Jest to choroba postępująca, związana z przyspieszeniem naturalnego procesu starzenia się soczewki, ale w pełni uleczalna. Zaćmę można usunąć jedynie poddając się operacji. Zaćma rozwija się stopniowo. Nieleczona choroba prowadzi do utraty wzroku. Zaćma jest związana z naturalnymi procesami starzenia się komórek i podczas, gdy w Europie zaćma jest całkowicie uleczalna, w Afryce cierpiący na nią ludzie stają się niewidomi.

 
 

Wpłaty na można kierować na konto Fundacji, z dopiskiem „Okuliści

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań

Nr konta: 41 1090 2734 0000 0001 2086 5426

Darowizna online (dopisek "Okuliści")

   
 

Lokalna ludność zajmuje się głównie rolnictwem, uprawiając przede wszystkim maniok, kukurydzę, orzeszki ziemne, kawę i kakao. Niski poziom mechanizacji, prymitywne metody upraw oraz fatalna infrastruktura powodują niską rentowność rolnictwa. Operacje zaćmy przeprowadzane są jedynie w stolicy Kamerunu i są niezwykle kosztowne.

Nasi wolontariusze przywrócą wzrok około setce ludzi. Abyśmy tego mogli dokonać potrzebne są wpłaty na konto Fundacji.