Życie Pigmejów w Kamerunie nie należy do łatwych. Las, który do tej pory stanowił ich dom w zastraszającym tempie znika.  Aby zdobyć środki na swoje utrzymanie Pigmeje zatrudniają się w kompaniach leśnych, gdzie pracują ponad swe siły. Jedną z wielu przypadłości, na które ciepią są przepukliny.  Przepukliny uniemożliwiają im codzienne funkcjonowanie. Z powodu swoich schorzeń nie są w stanie pracować  i utrzymywać swoich licznych rodzin. Niektórzy z nich nigdy nie widzieli lekarza, Pigmeje polegali jedynie na tradycyjnych metodach leczenia, które wobec przepuklin okazują się nieskuteczne. W Kamerunie tego typu operacje są wykonywane jedynie w stolicy kraju i są one odpłatne.

 
 

Wpłaty można kierować na konto Fundacji, koniecznie z dopiskiem „Operacja Salapumbe”

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Grunwaldzka 86, 60-311 Poznań

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

Darowizna online (dopisek "Operacja Salapumbe")

   
 

Na przełomie lipca i sierpnia z Polski do Kamerunu wyruszy grupa chirurgów – wolontariuszy Fundacji „Redemptoris Missio”. Lekarze pojadą do szpitala w Salapumbe, aby przeprowadzać tam operacje przepuklin. Szpital w środku afrykańskiego buszu od lotniska oddzielają dwa dni drogi samochodem. Pacjentami chirurgów będą głównie zamieszkujący okoliczne lasy Pigmeje oraz miejscowi Kameruńczycy zatrudnieni przy wyrębie lasu. Ponad dwa lata trwały poszukiwania lekarzy gotowych podjąć się tego trudnego zadania. Ostatecznie do Kamerunu wyjadą Renata Popik, Grzegorz Szanecki – lekarze chirurdzy i anestezjolog Olga Sankowska. Po dotarciu na miejsce chirurdzy będą operować, wszystkich, którzy w tych dniach zgłoszą się do szpitala w Salapumbe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowania do wyjazdu nabierają tempa, trwają poszukiwania sponsorów i kompletowanie koniecznego sprzętu i leków. Na miejscu jest jedynie pusta sala operacyjna. Każda, najmniejsza nawet potrzebna przy operacji rzecz musi trafić do Kamerunu z Polski. Część leków i sprzętu wysłano kontenerem do Kamerunu, kolejną część zabiorą w swoich bagażach lekarze, jeszcze inne rzeczy zakupią przed wyruszeniem w drogę w Jaunde – stolicy kraju.

Każda, najmniejsza nawet kwota wpłacona na konto Fundacji oznacza pomoc dla pacjentów. Jeśli chcieliby Państwo mieć swój udział w tej szlachetnej inicjatywie prosimy o wpłaty na konto Fundacji.

 
Patronat medialny:
 

 

 

Akcji patronują: