Do Polski szczęśliwie powróciła grupa chirurgów wysłanych  do Kamerunu przez  Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Lekarze wyruszyli do Kamerunu 16 lipca, a powrócili do kraju 6 sierpnia 2017r. Dojazd do szpitala w Salapumbe był bardzo długi i trudny. Miejsce to położone jest z dala od  głównych dróg. Sprzęt potrzebny do operacji został wysłany jeszcze drogą  morską i pocztą, część rzeczy uczestnicy wyprawy mieli też  w swoich bagażach.

 
 

Wpłaty na kolejne wyjazdy można kierować na konto Fundacji, z dopiskiem „Chirurdzy”

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Grunwaldzka 86, 60-311 Poznań

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

Darowizna online (dopisek "Chirurdzy")

   
 

Pacjenci docierali z najdalszych okolic, niektórzy przebyli nawet 150 km, aby móc poddać się operacji. Lekarze przeprowadzili 72 operacje na 57 pacjentach. Niektórzy z uwagi na  swoje liczne schorzenia  przechodzili po kilka zabiegów. Operacja Salapumbe to ogromny wysiłek wielu osób, zarówno w Fundacji, jak i misjonarzy skończywszy na najważniejszych osobach; samych lekarzach: Renacie Popik, Oldze Stańkowskiej i Grzegorzu Szaneckim. Operacja Salapumbe to nasz wielki, wspólny sukces i jedno z większych przedsięwzięć logistycznych Fundacji. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie operacje się udały, pacjenci dochodzą do siebie i opuszczają powoli szpital wracając do swych chat i pracy, którą mogą teraz bez przeszkód wykonywać. Nie przewidzieliśmy jednego: wielu ludzi pozostało bez pomocy. Jeszcze kilka dni po wyjeździe lekarzy do szpitala z najdalszych stron przybywali pacjenci mając nadzieję na operację. Wielu zabiegów nie udało się przeprowadzić z uwagi na brak sprzętu. Dziś już wiemy, że następne wyprawy są bardzo potrzebne. Jedyną przeszkodą jest brak środków finansowych. Operacja Salapumbe kosztowała Fundację 61 tys. zł. Środki te w całości pochodziły od darczyńców Fundacji. 

Aktualnie gromadzimy fundusze na kolejne wyjazdy. 

 

 
Patronat medialny:
 

 

 

Akcji patronują: