Misja Katolicka Sióstr Pasterzanek prowadzi punkt pomocy dzieci niedożywionych z Ngaoundaye i pobliskich wiosek (Nzakoun, Tuga – Gami, Makele, Bally-Kollo, Bolele, Ngouboye, Nzapoye, Bang i Kore). Liczba dzieci waha się od 100 do 150 podopiecznych. Do punktu pomocy zgłaszają się dzieci z: marasmem (są to dzieci na granicy śmierci głodowej), kwashiorkorem (niedobór odżywczy, prowadzi do nadmiernej opuchlizny dziecka) i stanami pośrednimi.  
 

Akcja Puszka dla Maluszka przyniosła już:

          

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuchnia środkowoafrykańska jest mało urozmaicona. W odżywianiu nie uwzględnia się prawie wcale warzyw, nie pije się mleka, nie ma nabiału, jajek. Dzieciom brak witamin, spożywają one najczęściej jeden posiłek dziennie, wieczorem, który i tak nie jest wystarczający. Przede wszystkim dzieci spożywają maniok, który nie ma żadnych wartości odżywczych a jedynie daje poczucie sytości organizmu. Taki stan rzeczy zmniejsza odporność, co w konsekwencji zwiększa zachorowalność dzieci. 

 

 

 

 

 

Dzieci do punktu pomocy zgłaszają się po uprzedniej konsultacji szpitalnej w pobliskim ośrodku zdrowa. Każde zgłaszające się na manutrision dziecko, jest pod opieką sióstr przez najbliższych sześć miesięcy, po tym okresie dokonuje się  ponownej diagnostyki. Jeśli dziecko powraca do zdrowia zostaje zwolnione, a jeśli nie - pomoc jest nadal kontynuowana. Ponadto każde dziecko posiada własną, systematycznie prowadzoną, dokumentacje medyczną, gdzie co tydzięń jest kontrolowana waga dziecka i jego bieżący stan zdrowia.  Średnia miesięczna wagi i wzrostu dziecka zostają oszacowane na "skali zdrowia" wg. wytycznych "Unicef"-u; przy adaptacji środowiskowej. Punkt pomocy zwraca uwagę, aby dziecko miało wykonane obowiązkowe szczepienia.

 

 

 

 

 

Produkty żywnościowe są wydawane poszczególnym dzieciom, w każdą sobotę miesiąca. Dodatkowo, w każdą pierwszą sobotę miesiąca dzieci otrzymują "Fansidar" – lek przeciwmalaryczny, a przy okazji świąt: Bożego Narodzenia i Wielkanocy dodatkowe świąteczne produkty żywnościowe. Przy wydawaniu produktów żywnościowych pomagają miejscowych kobiety.

 
 

 

 

 
 

Wpłaty można kierować na konto Fundacji, koniecznie z dopiskiem „Puszka dla Maluszka”

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48, 60-163 Poznań

Nr konta: 09 1090 2255 0000 0005 8000 0192

Darowizna online (dopisek "Puszka dla Maluszka")

   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obecnie sytuacja dzieci i rodzin w Ngaoundaye jest tragiczna. Od miesiąca ludzie codziennie żyją w strachu o swoje życie. Sprawia to napaść zbrojna rebeliantów muzułmańskich tzw. Seleki. Ludzie koczują całymi rodzinami na polach, a obecnie mamy porę deszczową. Są przemoczeni, zmarznięci i głodni. Największą cenę płacą  - najsłabsi – dzieci. Ich stan zdrowi pogarsza się z dnia na dzień. Potrzebują leków i żywności. Naszym priorytetem pomocy są dzieci niedożywione, których liczba od dwóch tygodni ogromnie wzrosła i będzie wzrastać. Z tego względu, każda pomoc, świadczona na rzecz tych dzieci jest bezccenna.

 

Jako siostra odpowiedzialna za dożywianie dzieci w Ngaoundaye zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, wołając i prosząc o pomoc.

 

s. Eliza Michalak (pasterzanka)